Wizyta u lekarza dermatologa

Lekarz dermatolog to nazwa specjalisty w zakresie nauki nazywanej dermatologią. Zajmuje się ona wszelkimi nieprawidłowościami związanymi ze skórą a także z włosami i paznokciami. Z powodu swoistych zmian na skórze, dermatologia ma w swej uwadze również choroby przenoszone drogą płciową. Nauka najogólniej dzieli się na dermatologię kliniczną i doświadczalną.

Jakie choroby zazwyczaj diagnozuje dermatolog?

Lekarz tej specjalności diagnozuje i leczy wszelkie choroby, których obrazem jest zmieniona skóra. Najpopularniejsze tego typu schorzenia to trądzik młodzieńczy i różowaty, atopowe zapalenie skóry, bielactwo, łuszczyca, wszelkie egzemy, grzybice, kurzajki, nowotwory skóry i inne. Dermatolog również leczy choroby weneryczne.

Najczęściej wykonywane badania

Pierwsze badanie wykonywane przez dermatologa polega na dokładnym oglądaniu miejsc zmienionych. Do tego może używać specjalnego przyrządu optycznego, zwanego dermatoskopem. W niektórych przypadkach może również użyć zwykłej lupy. Jeżeli dermatolog podejrzewa, że chorobę mogły spowodować bakterie lub grzyby, to zleca badania w pracowni bakteriologicznej lub mykologicznej. Może również zlecić badanie hormonów, tak jak w przypadku trądzika lub skierować do lekarza alergologa, jeżeli podejrzewa podłoże alergiczne.

Leczenie chorób skóry

Choroby skóry w zależności od rodzaju, można leczyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest smarowanie zmienionych chorobowo fragmentów skóry, jednak niejednokrotnie tego typu terapia musi być uzupełniona leczeniem farmakologicznym. Lekarz dermatolog udziela też porad na temat pielęgnacji chorobowo zmienionego naskórka. Musi też mieć rozeznanie w rodzajach dostępnych na rynku kosmetyków.

Więcej informacji na https://sierant-gabinety.pl/

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.